Jak vybrat toho pravého lektora angličtiny?

Každý student je jiný. A stejně tak i každý lektor. To, z čeho bude jeden nadšen, druhém vůbec nemusí vyhovovat. Internet je plný nabídek na superkvalitní, superefektivní a superzábavné doučování. Jak se v tom ale zorientovat?

Zkuste si odpovědět na tři základní otázky:

1. Proč se chci zlepšit v angličtině?

Potřebuji zlepšit známky, odmaturovat – Pak bych na vašem místě volila studentku vysoké školy, která nedávno maturovala a přesně ví, co vás tam bude čekat. Nebo naopak středoškolskou profesorku, který má s tímto způsobem výuky bohaté zkušenosti. Pokud zvolíte studentku, bude to určitě levnější než u profesorky s dlouholetou praxí.

Potřebuji odbornou profesní angličtinu – Pak bych hledala někoho, kdo se buď specializuje na váš obor nebo kdo v tomto oboru pracuje a má zkušenesti s touto tématikou. Občas dostávám nabídky na např. angličtinu pro zedníky, chovatele atd. To jsou obory, o kterých toho moc nevím. Proto v těchto případech studentům raději doporučím, aby se obrátili na někoho jiného.

Naopak pokud je pro mne obor zajímavý, ráda se sama přiučím něco nového. Příprava lekcí je pak pro mne výzvou, kterou ráda přijmu. Už jsem připravovala studenty např. z těchto oboru: IT, administrativa, personalistika, modeling, letectví, sportovní instruktor, PR,nutriční poradenství…

Potřebuji se domluvit v zahraničí – Tady školní angličtina stačit nebude. Velmi bych Vám doporučila lektora, který v cizině nějakou dobu strávil. Nejlépe v té zemi, kam se chystáte odjet.

V angličtině se používá spousta zkratek, hovorových výrazů, idiomů a dalších věcí, které vás někdo, kdo studoval angličtinu pouze v Čechách pod vedením českých lektorů ani při nejlepší vůli nemůže naučit.

Čeká mne pracovní pohovor – Můžete zvolit např. zkušenou personalistku, která má velmi dobrou znalost angličtiny. Nebo lektora, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá a může vám kromě angličtiny předat i mnoho užitečných informací.

2. Kolik času chci přípravě věnovat?

O kolik lekcí týdně s lektorem mám zájem? Jak dlouhá lekce je pro mne idealní? Kolik času mohu strávit samostudiem?

To, kolik času studiu věnujete, je obvykle přímo úměrné rychlosti Vašeho zlepšování. Podle mé zkušenosti rychleji postupují studenti, kteří před sebou mají nějaký termín. Např. jednání v angličtině, prezentaci, odjezd do ciziny.

3. Kolik peněz mohu do svého jazykového rozvoje investovat?

S větší investicí se studuje lépe a rychleji. Můžete si zaplatit pravidelné konverzační lekce, pořídit si iPod a do něj různé užitečné aplikace, navštěvovat pravidelné lekce a zábavné workshopy.

Ne každý ale tolik investovat může nebo chce. Na internetu najdete spoustu skvělých stránek, kde můžete angličtinu procvičovat zdarma. Svým studentům na tyto stránky po lekcích posílám odkazy.

U samostudia bývá ale často problém se ztrátou motivace. Pokud máte pravidelné lekce s lektorem, donutí vás to něco dělat.

Přeji Vám hodně motivace a chuti do učení 🙂

 

Radka Havlíčková
Pomáhám lidem cítit se dobře při komunikaci v angličtině.
Komentáře
  1. Zuzka napsal:

    Ahoj,

    Musím říct, že web i e-book máš moc pěkně udělaný. Patřím mezi věčné začátečníky, už mě to nebaví a chci to změnit a tvoje knížka i web mě dost povzbudili.

    Dík moc

Přidat komentář