Přesný postup, jak jsem se naučila mluvit anglicky za tři měsíce

Nemám na jazyky talent. A léta jsem byla pevně přesvědčená (spolu s mojí angličtinářkou), že se anglicky prostě nenaučím.

Dnes mluvím plynule a pomáhám lidem, kteří na tom jsou stejně, jako já někdy kolem roku 2000.

Jak jsem to udělala? Odjela jsem do ciziny. Ale to by samo o sobě nestačilo. Proto jsem pro vás sepsala přesný postup:

1. Poslouchala jsem angličtinu

Stále. Měla jsem puštěnou televizi, rádio. Rozuměla jsem jen velmi málo.  Ze začátku jsem spíš zachytávala slovíčka. Ale lepšilo se to. Poslouchala jsem angličtinu víc než 10 hodin denně. I v autě, doma, večer v posteli.

Časem jame přišla na to, že nejlépe rozumím pohádkám. Jsou jednoduché, pomalejší, nepoužívá se tam moc složitých slovíček. Ano, přiznávám, spoustu jsem jich viděla s dětmi, které jsem hlídala v rámci své pracovní doby. Ale to se taky počítá 🙂  Naše nejoblíbenější byly tyto:

Franklin

Caillou

a tady jsou ukázky ze seriálu Gilmore Girls, kde můžete slyšet krásnou angličtinu a navíc je vtipný 🙂

Můžete si ale vybrat i jakýkoli oblíbený film. Doporučuji tento postup :

– nejprve se podívejte na film, tak jak je – snažte se pochopit význam
– vyberte si část filmu (2 minuty), která vám přijde zajímavá a přehrajte si ji s titulky
– soustřeďte se na jednotlivé fráze
– přehrajte si znovu úryvek s titulky po větách, vypište si neznámá slovíčka a vyhledejte je ve slovníku (nejvíce se mi osvědčil slovník na seznam.cz, kde najdete i další možné použití slov v různých frázích)
– slovíčka si několikrát projděte
– znovu se podívejte na celý úryvek s titulky
– přehrajte si úryvek bez titulků
– otočte se k televizi zády a poslouchejte pouze hlasy
– vypněte zvuk a pusťte si titulky. Snažte se úryvek nadabovat
– a teď naposled s vypnutými titulky. Text už určitě znáte zpaměti

Celý proces by měl trvat tak týden, záleží na vás, kolik času chcete angličtině věnovat. Pak můžete postoupit k dalšímu úryvku. Tak jednou za týden si poslechněte i ty části, které už máte nastudované, abyste nová slovíčka nezapomněli.

2. Mluvit, mluvit , mluvit

Jasně, měla jsem to jednodušší. Strávila jsem tři měsíce v Anglii, obklopená rodilými mluvčími. Využívala jsem ale každou možnost si s nimi popovídat. Anglicky jsem dokonce mluvila i se svými českými kamarádkami v jazykovém kurzu, kam jsem chodila. To proto, aby nám rozuměli i ostatní.

Jak to tedy udělat v Čechách?

Zkuste najít rodilého mluvčího ve svém okolí. Ve velkých městech je to snadné. Ale jde to i po internetu.

Najděte si konverzačního partnera z řad ostatních studentů. Pomůžete si navzájem a nic neplatíte. Zvu vás do facebookové skupiny, kde se můžete s ostatními zájemci o konverzaci snadno seznámit.

Také si můžete domluvit konverzační lekce přímo se mnou nebo jiným lektorem.

3. Budovala jsem slovní zásobu

Byla jsem rozhodnuta, že se zlepším. A rychle. Všude jsem s sebou nosila notýsek na slovíčka, nová si hned zapisovala, systematicky jsem se učila. Stanovila jsem si plán a ten jsem se snažila dodržet. Je to hodně o pevné vůli, ale když se chce, tak to jde.

Také se můžete každý den podívat na několik  slovíček pro dnešní den.

Tady na těchto stránkách zase můžete cvičit poslech prostřednictvím hudby. Vyberte si z různých obtížností a pak už jen místo teček doplňujete, co slyšíte. Na začátek je skvělá písnička od Beatles – Let it be.

Vlastně to není žádná věda ani tajemství. Prostě je potřeba poslouchat,  mluvit a hlavně vydržet. Tak hurá do toho.

Já jsem byla po třech měsících schopná v angličtině i flirtovat 🙂 A místo stresu a obav z komunikace jsem si to užívala. Tak ať se to podaří i vám.

Radka Havlíčková
Pomáhám lidem cítit se dobře při komunikaci v angličtině.
Komentáře
  1. Štefan napsal:

    Já bych se angličtinu naučil,ale bych musel žit s Čechem,který jí umí velice dobře a žit tak pět let v Anglii, nebo v USA.Který má dobrou anglickou vyslovnost chodit spolu a poslouchal bych rodilé angličany i kamaráda,s kterým bych to opakoval větu po větě.Kdo nemá dár od Pána Boha,ten se to nenaučí i kdyby se učil dvacet let.Učitel to pozná,jestlí nato má nebo né.Je to i v hudbě…v řemesle a jiných oborech.

    • Radka Havlíčková napsal:

      Ano, tak byste se určitě naučil velmi dobře. Jenže takovou možnost má málokdo. Znám spousty lidí, kteří se naučili slušně anglicky i v Čechách. Jasně, že je poznat, že náš rodný jazyk je jiný. Ale pokud jde člověku o to, aby se domluvil a mohl bez potíží komunikovat na běžná témata, pak se to dá v pohodě zvládnout i z domu. Jde jen o to, kolik energie člověk angličtině věnuje 🙂

  2. Eliška napsal:

    Rady jsou dobré… Jen bych místo Gilmore girls zkusila jiný seriál, protože zrovna Gilmorky jsou známé tím, že se tam mluví dost rychle a pro člověka, co s angličtinou začíná, je nemožné tomu porozumět…

  3. Pavlína napsal:

    Dobrý den,
    je mi 14 let, a ráda bych se naučila anglicky.
    Je jasný, že do žádné Země anglicky mluvící nepojedu…
    Dívala jsem se na stránky, na ty písničky, kde se vynechávají ty sloky, a jsem an tom sice asi teď jen 10 minut, ale zaujalo mě to.. Dále zkusím i ty filmy jak radíte..
    Máte ještě nějakou doporučenou stránku?? A myslíte, že když budu poslouchat ty písničky ty stránky, že se moje angličtin aspoň trochu zlepší? 🙂 Děkuji..

  4. Aneta napsal:

    Zdravím Vás Radko,

    narazila jsem na Váš způsob, jak jste se naučila mluvit anglicky. Mám základy ze školy, mám i známé, kteří anglicky mluví skoro líp, než česky :D, ale já sama jsem na jazyky naprosté střevo. Nerozumím ani příbuzným z Polska, natož anglicky mluvícím. Bydlení v cizině je pro mě nemyslitelné, abych se tak jazyk naučila nejlépe a na kurzy nezbývají peníze a to, že neumím mluvit a nerozumím ani anglicky mluvícím, mě poslední dobou trápí a tak jsem se rozhodla, že bych se chtěla zdokonalit. Nevěřím totiž, že bych se opravdu naučila plynule konverzovat, ale jsem rozhodnutá se do toho pustit 😉
    Doma si pouštím písničky, koukám na různé show a snažím se pochytit pár slov, s titulkama, bez nich …. neměla byste pro mě nějakou radu?? Co Vám hodně pomohlo?? Přijde mi, že jejich hovorovou angličtinu vůbec nemám šanci rozpoznat, dělají mi problém časy … a vlastně všechno, co je anglicky 😀
    Ovšem naučit bych se chtěla, moc!
    Pomohla Vám nějaká knížka na studium Aj??
    Moc děkuji za informace ;))
    A.

    • Radka Havlíčková napsal:

      Dobrý den, Aneto,

      knížky (učebnice) beru s rezervou. Spíš jen pro inspiraci. Přijdou mi nudné. A věřím tomu, že pomáhá hlavně to, co vás baví. Takže mám moc ráda audioknihy, písničky, a různá viidea v angličtině. Na netu je spousta materiálů zdarma. Hodně štěstí. Radka

  5. Petra napsal:

    Dobrý den, velmi mi záleží na tom abych konečně už uměla dobře anglicky. Myslím že pro to dělám maximum – chodím na večerní kurz do jazykovky u nás v Brně na Kotlářské, snažím se učit a opakovat pravidelně slovíčka, a koukám i na filmy v angličtině. Váš postup mi přijde dobrý, jen mi ta část o sledování filmu přijde hodně složitá…nedovedu si to představit v praxi že bych pravidelně vyhledávala 2 minuty ve filmu a učila se zpaměti co říkají…Zajímalo by mě jestli jste ty fráze co jste se učila zpaměti z filmu pak v zahraničí byly skutečně ku prospěchu a Vy jste je tam využívala?

  6. Helena Skorupková napsal:

    Zdravím a prosím odkud začít, když jsem se rozhodla v 58 letech studovat ekonomii a podnikání a neumím ani slovo anglicky. Je to maturitní jazyk. Poradíte jak začít a správně postupovat? Školu dělám dálkově, máme penzion s barem, denně otevřeno.
    Děkuji Helena Skorupková

    • Radka Havlíčková napsal:

      Dobrý den Heleno,pokud Vám jde o to, aby jste se připravila k maturitě a pak angličtinu už používat nebudete, postupovala bych podle instrukcí učitele ve škole. Doporučila bych si postupně připravovat potřebná témata, učit se slovíčka, fráze. Určitě pomohou i poslechy k maturitním okruhům. Také by bylo dobré témata procvičovat s nějakým lektorem. Ať se Vám daří.

Přidat komentář