A vážně jsem se zlepšila?
Snažíte se rozmluvit anglicky už pár měsíců nebo i let a zdá se vám, že se moc nelepšíte?
Vnímat pokrok sám na sobě je někdy těžké. V konverzaci postupujeme krůček po krůčku. Není tam žádný velký a náhlý pokrok, kterého si můžeme všimnout na první poslech. Jde spíš o náš pocit. Jak to tedy udělat, abychom svůj pokrok začali vnímat?
Na začátku spolupráce radím každému studentovi, aby se nahrál – skvěle vám poslouží telefon. Stačí minutové povídání na jakékoliv téma, zkuste třeba některé z témat na konci článku nebo prostě mluvte o tom, jak jste na tom s angličtinou a proč se chcete zlepšit.
K čemu vám taková nahrávka bude? Skvěle poslouží právě ke sledování pokroku. Doporučuji se nahrávat každé tři měsíce. po této době už by měl být znatelný rozdíl, když nahrávky porovnáte.
Zdá se vám rozdíl malý?
Poraďte se se svým lektorem a nechte ho záznam posoudit. Společně se pak můžete zamyslet nad tím, co je potřeba změnit.
Kolik lekcí máte v průběhu týdne?
Kolik času věnujete poslechu? Co posloucháte?
Posloucháte aktivně nebo máte puštěný seriál jen jako kulisu?
Sledujete u poslechu titulky? České nebo anglické?
Co děláte po poslechu?
Zkusili jste třeba děj aktivně převyprávět a pak zkusit použít zapsané fráze? To vše ovlivní rychlost, jak postupujete dopředu.
Druhým způsobem, jak si uvědomit svůj pokrok je nějaká zahraniční cesta.
Mám vždycky velkou radost, když mi některý ze studentů sdílí své zkušenosti po návratu z dovolené: „Víte, vloni jsem ještě neřekl nic, kromě pozdravu. Letos jsem si ale na děvče normálně povídal anglicky. A dokonce jsem vyřizoval různé záležitosti i za ostatní.“
Z týdne na týden vnímám velký pokrok u nových studentů. Na první lekci neví, co je čeká a jsou z toho ve stresu. Po pár lekcích se ale uvolní a povídání nám jde mnohem lépe. Později doporučuji pokrok sledovat v delším časovém horizontu.
A tady jsou už slibovaná témata k nahrávce. Které vyzkoušíte vy?
Témata pro pokročilejší angličtináře: