Každý student je jiný. A stejně tak i každý lektor nebo kurz. To, z čeho bude jeden nadšen, druhém vůbec nemusí vyhovovat. Internet je plný nabídek na superkvalitní, superefektivní a superzábavné doučování. Jak se v tom ale zorientovat?
Zkuste si odpovědět na tři základní otázky:
1. Proč se chci zlepšit v angličtině?
Potřebuji zlepšit známky, odmaturovat – Pak bych na vašem místě volila studentku vysoké školy, která nedávno maturovala a přesně ví, co vás tam bude čekat. Nebo naopak středoškolskou profesorku, který má s tímto způsobem výuky bohaté zkušenosti. Pokud zvolíte studentku, bude to určitě levnější než u profesorky s dlouholetou praxí.
Potřebuji odbornou profesní angličtinu – Pak bych hledala někoho, kdo se buď specializuje na váš obor nebo kdo v tomto oboru pracuje a má zkušenesti s touto tématikou. Občas dostávám nabídky na např. angličtinu pro zedníky, chovatele atd. To jsou obory, o kterých toho moc nevím. Proto v těchto případech studentům raději doporučím, aby se obrátili na někoho jiného.
Naopak pokud je pro mne obor zajímavý, ráda se sama přiučím něco nového. Příprava lekcí je pak pro mne výzvou, kterou ráda přijmu. Už jsem připravovala studenty např. z těchto oboru: IT, administrativa, personalistika, modeling, letectví, sportovní instruktor, PR,nutriční poradenství…
Potřebuji se domluvit v zahraničí – Tady školní angličtina stačit nebude. Velmi bych Vám doporučila lektora, který v cizině nějakou dobu strávil. Nejlépe v té zemi, kam se chystáte odjet.
V angličtině se používá spousta zkratek, hovorových výrazů, idiomů a dalších věcí, které vás někdo, kdo studoval angličtinu pouze v Čechách pod vedením českých lektorů ani při nejlepší vůli nemůže naučit.
Čeká mne pracovní pohovor – Můžete zvolit např. zkušenou personalistku, která má velmi dobrou znalost angličtiny. Nebo lektora, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá a může vám kromě angličtiny předat i mnoho užitečných informací.
2. Kolik času chci přípravě věnovat?
O kolik lekcí týdně s lektorem mám zájem? Jak dlouhá lekce je pro mne idealní? Kolik času mohu strávit samostudiem?
To, kolik času studiu věnujete, je obvykle přímo úměrné rychlosti Vašeho zlepšování. Podle mé zkušenosti rychleji postupují studenti, kteří před sebou mají nějaký termín. Např. jednání v angličtině, prezentaci, odjezd do ciziny.
3. Kolik peněz mohu do svého jazykového rozvoje investovat?
S větší investicí se studuje lépe a rychleji. Můžete si zaplatit pravidelné konverzační lekce, pořídit si iPod a do něj různé užitečné aplikace, navštěvovat pravidelné lekce a zábavné workshopy.
Ne každý ale tolik investovat může nebo chce. Na internetu najdete spoustu skvělých stránek, kde můžete angličtinu procvičovat zdarma. Svým studentům na tyto stránky po lekcích posílám odkazy.
U samostudia bývá ale často problém se ztrátou motivace. Pokud máte pravidelné lekce s lektorem, donutí vás to něco dělat.
Co je lepší? Individuální výuka nebo skupina?
Záleží na tom, co očekáváte.
Chcete se rychle zlepšit kvůli nové práci? Pak budou lepší individuální lekce na míru, kdy se s lektorem zaměříte právě na váš obor a procvičíte potřebnou slovní zásobu. Naučíte se mluvit o tom, co v práci nejvíc využijete.
Můžete také tyto lekce zkombinovat s konverzační skupinou, ve které si zvyknete mluvit anglicky před ostatními. Pokud vás to v nové práci čeká, je to super trénink.
Ve skupině musíte udělat větší krůček z komfortní zóny. Mluvit s lektorkou je celkem snadné a rychle si na to zvyknete. Když vás ale poslouchají i další ženy, může to být přesně to, co potřebujete k získání větší sebejistoty.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Ahoj,
Musím říct, že web i e-book máš moc pěkně udělaný. Patřím mezi věčné začátečníky, už mě to nebaví a chci to změnit a tvoje knížka i web mě dost povzbudili.
Dík moc
Ahoj Zuzko,
jsem moc ráda, že se Ti e-book i web líbí 🙂 Zajímavé odkazy dávám i na facebook. Přeji hodně radosti ze zlepšující se angličtiny. Radka