Konverzace po Skype nebo telefonu

Dobrý den,

zaujala mě Vaše nabídka Skype lekcí na webu a ráda bych se zeptala, jak lekce probíhají.

Tak to je ukázka z mailu, který se často opakuje. Rozhodla jsem se proto napsat článek o Skype lekcích. Pokud i Vy o nich uvažujete, možná Vám pomůže v rozhodování.

Pro koho jsou tedy Skype lekce vhodné? Především pro studenty, kteří už mají nějaké základy, ale potřebují se rozmluvit. Pro lidi, kteří mají z komunikace obavy a chtějí si více věřit. Pro lidi, kteří se chtějí naučit rychle reagovat.

Lekce probíhají jako normální rozhovor s anglicky mluvící kamarádkou. Povídáme si buď na vybrané téma, nebo jen tak, o životě, zážitcích z víkendu atd. Tak se co nejvíce přiblížíme skutečné konverzaci a angličtina pomalu přestává být strašákem, ale celkem normální záležitostí.

Proč lekce trvají jen 20  minut? Jsem zvyklý na delší lekce…

Ano, i já jsme si na začátku myslela, že správná lekce má mít 90 minut. Jenže postupně jsem došla k názoru, při kratších lekcích se studenti více soustředí. Proto doporučuji tuto délku, ale několikrát týdně. Záleží samozřejmě na rychlosti, jakou chcete postupovat.

Pokud ale některý ze studentů na delších lekcích trvá (a opravdu si najde čas jen jednou týdně), není problém udělat lekci dvojitou.

Pro koho lekce vhodné nejsou? Nejsou vhodné pro úplné začátečníky a pro lidi, kteří se chtějí soustředit jen na gramatiku. Gramatika je podle mého názoru častou překážkou při plynulé konverzaci. Když přemýšlím nad tím, jakou použít koncovku nebo člen, nemůžu si plynule povídat.

Z počátku to může být nezvyklé,. Ve škole nás totiž dlouhá léta učili pravý opak. Vyplňovat testy, psát písemky na gramatické jevy, umět vyjmenovat desítky pouček. Co nás tam ale obvykle nenaučili je schopnost komunikace. A proto jsem tu já se svými Skype lekcemi, kde to prostě děláme jinak.

Jak dlouho se musím lekcí účastnit? Tak to je jen na Vás. Nepodepisujeme žádnou dohodu o délce výuky. Po každém vyčerpání kreditu se můžete rozhodnout, že už Vám to stačilo. U některých lidí (kteří jsou na tom s angličtinou dobře, jen si ji potřebují trochu procvičit), stačí jen pár intenzivních lekcí a pak přejdou na udržovací intenzitu, třeba jednou týdně.

Výsledky se obvykle dostavují velmi rychle. Mám studentku, která mi už po dvou dvojitých lekcích říkala, že se na pracovním jednání cítila mnohem lépe a nebála se vyjádřit své názory v přítomnosti desítky dalších lidí, tak jako dříve.

Co si mám na Skype lekce připravit? Připravte si šálek kávy nebo čaje, udělejte si pohodlí a věnujte lekci maximální možnou pozornost. Tak si z ní odnesete nejvíc. Další užitečnou pomůckou je notýsek na slovíčka. Pokud v průběhu lekce nebudete něčemu rozumět, klidně se ptejte.

Pokud Vás napadá ještě něco jiného, na co by jste se rádi zeptali, napište mi.

Take it easy 🙂

 

Radka Havlíčková
Pomáhám lidem cítit se dobře při komunikaci v angličtině.
Komentáře

Přidat komentář