To je otázka, na kterou se často sama sebe ptám. Třeba když na mě leze nějaký bacil.
Automaticky připravuji nápoj ze zázvoru, hřebíčku, skořice a medu. Citron už nedávám, podle čínské medicíny zpomalí uzdravování.
A co ještě mohu udělat, aby mi bylo líp?
A odpovědi přijdou. Vzít si preventan, použít aroma olej nebo eucasol, nasadit vironal, vitamíny, vývar, zlaté mléko z kurkumy, tymiánový krém, zalézt do postele… Samozřejmě že ne všechno najednou… Ptám se svého těla, co mu pomůže. A snažím se ho poslechnout.
Antibiotika jsem neměla roky a mé děti snad nikdy…
Tahle otázka ale funguje i v jiných situacích. Třeba v práci.
Co mohu udělat, abych dosáhla toho co chci? Vezmu si papír a nápady ze mě jen srší. Kolikrát ani nestíhám zapisovat…
A co třeba když je vaším cílem posunout se v angličtině? Já bych se zeptala:
Co mohu udělat, abych se rozmluvila, zlepšila v psaní mailů, cítila se jistěji při telekonferencích, dokázala se bez problémů domluvit na dovolené (Doplňte si každý podle svých potřeb)?
A uvidíte, že odpovědi přijdou. Stačí si jen na pár minut sednout do klidu a zamyslet se nad tím.
Pojďme to vyzkoušet spolu. Řekněme, že jsem v práci postoupila na novou pozici a teď se ode mne očekává, že budu každý den komunikovat anglicky. Když ale slyším ostřílenější kolegy, jak se plynule baví s nadřízeným z druhého konce světa, dělá se mi mdlo. Rozumím každému desátému slovu a neodvážím se ani pípnout. I když se to odemne do budoucna očekává. Tak se jen přihlouple usmívám a přikyvuji. Až to praskne (a ono to praskne), tak to bude pěknej trapas…
Jak z toho ven? Co můžu udělat, abych lépe rozuměla a rozmluvila se?
Zamyslím se nad tématem telekonferencí a naučím se slovní zásobu. Jsem v tomhle oboru odborník (proto mě taky povýšili), takže vím, o čem to asi je.
1. Vypíšu si všechna slovíčka k tématu, co mě napadnou v češtině a přeložím si je do angličtiny. A pak se je prostě našprtám. Jako ve škole. Zaměřím se i na užitečná slovní spojení.
2. Nahraju si záznam z konference. Klidně tajně, na mobil (stejně to je jen pro mě)…
Potřebuju si to pustit několikrát a v klidu doma. To, čemu nerozumím si přeložím.
3. Najdu někoho, kdo mi s tím pomůže. Třeba rodilého mluvčího nebo lektora, který je schopný se mnou dané téma procvičovat pořád dokola.
4. Pokud to vztahy na pracovišti dovolí, požádám o pomoc i někoho z kolegů. Zeptám se, jak postupovali oni, když s konferencemi začínali. Co jim pomohlo se posunout dál?
5. Budu trénovat otázky. Předem si připravím pár bodů, na které by se dalo v průběhu konference zeptat a pomalu se budu snažit zapojit. Ze začátku klidně jednou větou. Postupně se ale budu zapojovat víc a víc.
6. Budu na sebe hodná a koupím si něco za odměnu. Zasloužím si to.
A stejně postupujeme i v ostatních případech. Co právě teď řešíte? A co můžete udělat, abyste se posunuli dál?
Radka Havlíčková, autorka kurzů MLUVÍME ANGLICKY, MLUVÍME ANGLICKY NA DOVOLENÉ a e-booku Jak uspět u pracovního pohovoru v angličtině.