9 tipů jak dětem usnadnit učení angličtiny

Děti. Naše štěstí, láska, radost, budoucnost, zdroj nekonečného množství energie a inspirace. Udělali bychom pro ně první poslední. Chceme aby měly krásný, šťastný a naplněný život. Chceme je na něj dobře připravit a cestu jim usnadnit, jak jen to bude možné.

V kolika letech jste se začali učit anglicky? Pokud je vám něco přes třicet, nejspíš někdy kolem deseti let jako já. Pokud jste starší, pravděpodobně ještě o něco později.

Podle mého názoru je lepší začít dříve. Už v předškolním věku. Děti v té době berou učení jako zábavu – pokud je jim dobře podáno. Velmi důležitý je správný přízvuk. Učí se totiž pomocí odposlechu a dokáží ho velmi přesně napodobovat.

Při svých pobytech v Anglii a USA jsem pečovala celkem o dvanáct dětí různého věku – od narození až do dvanácti let. Pochopila jsem, jak se učí, když jsou v přirozeném, anglicky mluvícím prostředí. V běžné české rodině (pokud jsou oba rodiče češi), takové prostředí nevytvoříte. Ale můžete dětem učení usnadnit pomocí níže uvedených tipů.

Snímek 023

1. Děti potřebují slovíčka vizulalizovat

Buďto pomocí skutečného předmětu, nebo obrázku. Pokud umíte anglicky, zařaďte jazyk do běžných činností. Jmenujte to, co vidíte na procházce např. What is it? It’s a tree, house, dog. What colour is it? It’s blue.

2. Dbejte na to, aby děti každý den slyšeli alespoň nějakou angličtinu

Skvělé jsou pohádky, písničky v originale. Tak se pro ně stane učení jazyka přirozenou věcí a nebudou v páté třídě přemýšlet o tom, proč by se měli zrovna to a to učit…Krásně namluvené pohádky jsou např. zde http://www.english-time.eu/pro-ucitele/pohadky/
Nebo můžete využít youtube, kde je také velká zásobárna anglických pohádek např.

Caillou
nebo
Peppa

3. Udělejte si plán

Můžete použít seznam látky ze školky, učebnici ze školy. Zkuste se každý den společně naučit dvě nová slovíčka. Pokud vytrváte, tak to za rok bude 730 slůvek. A to už je pěkná slovní zásoba, že? 🙂

4. Nová slůvka průběžně opakujte

Zabere to jen minutku, ale jen tak v malých hlavičkách zůstanou. Zapojte hru, Kdo by třeba neznal 5 opiček.

Děti budou s radostí skákat, padat a u toho se naučí slovíčka jako: Doctor, please, help, bump, head, call…

5. Děti milují technologie 

Zkuste je tedy využít. Pěkná je například aplikace anglická slovíčka, která se dá stáhnout do tabletu nebo mobilu. Prvních pár témat je zdarma, za rozšíření dáte cca 80 Kč. Slovíčka jsou pěkně zpracovaná a procvičit si je můžete třeba při hraní pexesa.

6. Pouštějte jim písničky, které se používají při lekcích ve školce. Hlavně přes prázdniny (nebo v době zavřených školek) to dítěti pomůže zůstat s angličtinou v kontaktu.

Na YouTube si vyhledejte písničky od Super Simple Songs, ty mají při mých lekcích ve školce vždycky velký úspěch. Zapojte pohyb – děti to bude víc bavit a lépe si nová slůvka zapamatují.

7. Nechte dítě, aby učilo vás

Tvařte se, že si nemůžete vzpomenout, jak se co říká. Dítko si bude připadat důležité a motivujete ho tak k dalšímu studiu.

8. Děti neudrží pozornost dlouho

Lepší je se angličtině věnovat 5 minut za den, nežli hodinu za týden.

Hrajte si spolu. Co třeba vyzkoušet pexeso v angličtině? Nebo se dají sehnat různé výukové hry, skvělá je např. Shopping list game, kterou moji malý žáčci prostě milují.

9. Nenuťte je

Angličtina by měla děti především bavit. Pokud někdy nemají náladu, nic se neděje. Každé dítko je jiné, nechte je postupovat vlastním tempem.

 

Tip na závěr:

Jděte svým dětem příkladem. Když uvidí maminku, jak v pohodě přepíná s češtiny do angličtiny a dokáže se bez problémů domluvit, bude brát angličtinu jako běžnou součást života. Ne jako strašáka.

Jste spokojené se svou angličtinou?  Jestli cítíte, že byste se chtěla rozmluvit nejprve sama, jsem tu pro vás.

Radka Havlíčková
Pomáhám lidem cítit se dobře při komunikaci v angličtině.
Komentáře
  1. Radka Havlíčková napsal:

    Tento článek jsem napsala už před rokem a půl. Některé věci se ale nemění. A moc ho doporučuji především rodičům dětí ze školek, kde učím. Je krásné vidět, jak se děti při lekcích baví, užívají si pohádky, písničky a hry, které hrajeme. A je skvělé vidět, že si každý rok víc a víc rodičů uvědomuje, jak je angličtina pro děti důležitá.Díky startu v předškolním věku to budou mít ve škole (i v životě) mnohem jednodušší.

Přidat komentář