10 tipů jak dětem usnadnit učení angličtiny

 

Děti. Naše štěstí, láska, radost, budoucnost, zdroj nekonečného množství energie a inspirace. Udělali bychom pro ně první poslední. Chceme aby měly krásný, šťastný a naplněný život. Chceme je na něj dobře připravit a cestu jim usnadnit, jak jen to bude možné.
V kolika letech jste se začali učit anglicky? Pokud je vám něco přes třicet, nejspíš někdy kolem deseti let jako já. Pokud jste starší, pravděpodobně ještě o něco později.
Podle mého názoru je lepší začít dříve. Už v předškolním věku. Děti v té době berou učení jako zábavu – pokud je jim dobře podáno. Velmi důležitý je správný přízvuk. Učí se totiž pomocí odposlechu a dokáží ho velmi přesně napodobovat.
Při svých pobytech v Anglii a USA jsem pečovala celkem o dvanáct dětí různého věku – od narození až do dvanácti let. Pochopila jsem, jak se učí, když jsou v přirozeném, anglicky mluvícím prostředí. V běžné české rodině (pokud jsou oba rodiče češi), takové prostředí nevytvoříte. Ale můžete dětem učení usnadnit pomocí níže uvedených tipů.

Snímek 023

 

1. Děti potřebují slovíčka vizulalizovat – buďto pomocí skutečného předmětu, nebo obrázku. Pokud umíte anglicky, zařaďte jazyk do běžných činností. Jmenujte to, co vidíte na procházce např. What is it? It’s a tree, house, dog. What colour is it? It’s blue.

 

2.Dbejte na to, aby děti každý den slyšeli alespoň nějakou angličtinu. Skvělé jsou pohádky, písničky v originale. Tak se pro ně stane učení jazyka přirozenou věcí a nebudou v páté třídě přemýšlet o tom, proč by se měli zrovna to a to učit…Krásně namluvené pohádky jsou např. zde http://www.english-time.eu/pro-ucitele/pohadky/
Nebo můžete využít youtube, kde je také velká zásobárna anglických pohádek např.
http://www.youtube.com/results?search_query=caillou+english+full+episodes nebo
http://www.youtube.com/results?search_query=peppa+pig+english+episodes

 

3.Udělejte si plán – můžete použít seznam látky ze školky, učebnici ze školy. Zkuste se každý den společně naučit dvě nová slovíčka. Pokud vytrváte, tak to za rok bude 730 slůvek. A to už je pěkná slovní zásoba, že? 🙂

 

4.Nová slůvka průběžně opakujte – zabere to jen minutku, ale je to velmi důležité.

 

5. Děti milují počítač. Využívejte jednoduché hry v angličtině např. při focení zvířátek (Safari Album) si ani nevšimnou, že se učí. Zkuste tento odkaz http://www.english-time.eu/pro-ucitele/interaktivni-hry/

 

6. Komunikujte s lektorem, zajímejte se o to, co Vaše dítě probírá, jakou formou se učí, jak reaguje při lekcích. Mnoho her, které zná ze školky, lze hrát i doma.

 

7. Pouštějte mu písničky, které se používají při lekcích ve školce. Hlavně přes prázdniny to dítěti pomůže zůstat s angličtinou v kontaktu.

 

8. Nechte dítě, aby učilo vás. Tvařte se, že si nemůžete vzpomenout, jak se co říká. Dítko si bude připadat důležité a motivujete ho tak k dalšímu studiu.

 

9. Děti neudrží pozornost dlouho, je lepší 5 minut za den, nežli hodina za týden. Hrejte si spolu. Co třeba vyzkoušet pexeso v angličtině? Nebo se dají sehnat různé výukové hry, skvělá je např. Shopping list game, kterou moji malý žáˇčci prostě milují http://a-toys.cz/cz-detail-549218-hra-nakupni-seznam-shopping-list.html

10. Nenuťte je. Angličtina by měla děti především bavit. Pokud někdy nemají náladu, nic se neděje. Každé dítko je jiné, nechte je postupovat vlastním tempem.

 

Radka Havlíčková
Pomáhám lidem cítit se dobře při komunikaci v angličtině.
Komentáře
  1. Radka Havlíčková napsal:

    Tento článek jsem napsala už před rokem a půl. Některé věci se ale nemění. A moc ho doporučuji především rodičům dětí ze školek, kde učím. Je krásné vidět, jak se děti při lekcích baví, užívají si pohádky, písničky a hry, které hrajeme. A je skvělé vidět, že si každý rok víc a víc rodičů uvědomuje, jak je angličtina pro děti důležitá.Díky startu v předškolním věku to budou mít ve škole (i v životě) mnohem jednodušší.

Přidat komentář