Jak se už konečně rozmluvit anglicky?
1. Nesoustřeďte se na gramatiku
Setkala jsem se se spoustou studentů, kteří dokázali vyjmenovat různé gramatické poučky a vyjímky třeba o půlnoci. Když ale měli mluvit, nastal problém. Tak se soustředili na to, jakou použít koncovku, že jejich řeč vázla.
Potřebovali hodně času k přemýšlení.
Gramatika je totiž jedna z věcí, která lidi nejvíce brzdí při plynulém projevu.
Ve většině škol je na ni ale kladen důraz. Podle mého je nejdůležitější se domluvit. Co na tom, že občas uděláte chybku. Každý rodilý mluvčí ocení Vaši snahu.
2. Budujte slovní zásobu
Svým studentům hned při první lekci poradím, aby si pořídili malý notýsek na slovíčka, který budou mít neustále při sobě. Jakmile narazíte na slovíčko, které neznáte, šup s ním do notesu. A ve chvíli kdy čekáte třeba v dopravní zácpě nebo na autobusové zastávce, můžete vesele studovat.
Kolik budete umět za rok slovíček, když se naučíte každý den pět nových? Ano správně, 1821.
Zkoušejte sami sebe, jestli dokážete pojmenovat anglicky všechny předměty, které kolem sebe vidíte.
Zkuste si pojmenovat věci, které denně používáte. Zkuste detailně popsat situace, kterými procházíte. Např. Ráno otevřu oči, posadím se na posteli, položím nejprve pravou a pak i levou nohu na zem, obuju si pantofle a pomalu vstávám,...
Povídejte si to sami pro sebe a nebo ještě lépe - nahrajte se.
Nahrávání je vůbec skvělá a často opomíjená technika, která Vám může při osvojování nového jazyka hodně pomoci.
3. Sledujte filmy a videa v angličtině
Vyberte si díl seriálu nebo film, který se Vám líbí a pouštějte si ho stále dokola. Po několika přehráních zkuste zakrýt obraz a soustřeďte se jen na angličtinu. Pro začátek jsou bezva třeba pohádky, např. Caillou nebo programy pro děti jako Balamory.
Naučte se pár oblíbených vět zpaměti a pak zkuste vypnout zvuk a mluvte místo herce. Hrajte si s tím a bavte se.
4. Najděte si parťáka
Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. S kamarádem vás bude studium víc bavit. Že nikoho kdo by si s vámi chtěl povídat anglicky neznáte? Zkuste najít někoho nového, třeba ve skupině angličtina v pohodě na facebooku.
5. Domluvte si pravidelné lekce s lektorem
Bude vás udržovat na cestě k cíli. S kamarádem se může občas stát, že si místo společné anglické konverzace budete u kafíčka povídat česky. S lektorem to nehrozí. Navíc lektor vás upozorní na chyby, které se ve vaší řeči opakovaně objevují a může do výuky zařadit různé jazykové hry a techniky, které vám pomohou.
Nebojte se vyzkoušet více lektorů, popřípadě mít třeba dva najednou. Každý lektor je jiný a může vám pomoci s rozvojem jiných dovedností.
O tom, jak vybrat toho pravého lektora právě pro vás si můžete přečíst můj článek na webu.
6. Věnujte se angličtině každý den
Ne, nechci po vás, abyste studovali hodinu denně. Snažte se ale angličtině vystavovat tak často, jak to je možné. Při cestě autem poslouchejte CD, doma u vaření písničky (snažte se pochytit o čem zpívají), využijte čas třeba v čekárně u lékaře k opakování si slovíček, stahněte si zajímavé aplikace do iPadu, hrajte hry na internetu atd.
7. Zaměřte se na to, co vás baví
Máte nějaké koníčky? Vaříte? Chováte domácí zvíře? Sportujete?
Tak se snažte o vašem oblíbeném tématu najít co nejvíce informací v angličtině. Nejen, že zjistíte mnoho nového, ale zároveň podpoříte rozšiřování své slovní zásoby. S neznámými slovíčky šup do notesu.
Můžete se také zapojit do mezinárodních diskuzních skupin na vaše téma. Pište si o svém hobby s lidmi z celého světa.
Není důležité komunikovat bez chyb. Pro začátek stačí vyjadřovat se tak, aby vám rozuměli a snažit se pochopit, co chtějí vyjádřit oni.
8. Definice
Člověk se při komunikaci v cizím jazyce často dostane do situace, kdy nezná nějaké slovíčko. Není to žádná tragédie, jen je potřeba z toho umět vybruslit. S tím nám pomůže následující cvičení.
CVIČENÍ
Zkuste vysvětlit tato slova, bez použití jejich kořene:
coffee bar Internet oven
kiwi nurse cake
Můžete to zkusit jako hru s kamarádem, nebo použít nahrávání. Pokud jste pokročilý, můžete vyzkoušet to samé s náročnějšími slovy, třeba z vašeho oboru.
9. Otázky a odpovědi
Vyberte si téma, které vás zajímá. Inspiraci můžete najít na mém webu v sekci skype.
Snažte si připravit deset otázek na dané téma. Pak si na ně odpovězte. Opět je možné využít nahrávací techniku.
Lidé se při komunikaci často dostávají do situace, kdy svému protějšku celkem rozumí, ale nedokáží se ho na nic zeptat, tak jen přikyvují. Toto cvičení vám pomůže být v rozhovoru aktivnější.
10. Využijte léto
V létě více cestujeme. Ať jedeme kamkoliv, snažme se navázat kontakt s cizinci. I v Chorvatsku na pláži si můžeme popovídat anglicky. A je jedno, s kým. Důležité je se snažit dorozumět.
I tady u nás můžete najít místa, kde se dá strávit týden s angličtinou. Vznikají různé anglické vesničky, můžete jet na pobyty a tábory pro dospělé atd. Pokud chcete konkrétní tip, napište mi. Ráda vám poradím a pomohu s výběrem.
Rodilý mluvčí u nás pořádají například prázdninové pobyty - v Krkonoších i jinde - pro celé rodiny, kde se rozmluví děti i dospěláci. Je toho spousta 🙂
11. Vytvořte si návyk
Zkuste si angličtinu naplánovat do svého denního programu každý den ve stejnou dobu. např. každý den v osm si na 10 minut sednu a budu si zkoušet definice. To, co děláme pravidelně je pro nás snažší.
Na začátku možná bude chvíli trvat, než si zvyknete, ale po měsíci pravidelného opakování už budete brát tuto činnost stejně jako třeba čištění zubů.
12. Učte se s radostí a lehkostí
Podívejte se na děti, s jakým nadšením se vrhají do všech činností.
Najděte si na angličtině něco, co Vás bude bavit.
Hýčkejte se a vytvářejte si příjemné podmínky. Ke Skype lekci si připravte kávu, s lektorkou si povídejte o tom, co Vás baví, cestou z lekce si kupte zmrzlinu nebo si vyjděte s telefonem na zahradu.
Mějte radost i z malých pokroků a odměňujte se za ně 🙂
To, co rozhodne o vašem úspěchu nebo neúspěchu je motivace. Více o ní se dočtete zde.
Svých studentů se vždycky na začátku naší spolupráce ptám, proč se chtějí zlepšit v angličtině. A podle odpovědi většinou hned poznám, jestli jim mohu pomoci a jaký budou mít přístup ke studiu.
Zkuste si i Vy na tuto otázku odpovědět a odpověď si zapište do svého notýsku se slovíčky.
Budete mít tak vždy po ruce důvody, proč to vlastně celé děláte 🙂
Svých studentů se vždycky na začátku naší spolupráce ptám, proč se chtějí zlepšit v angličtině. A podle odpovědi většinou hned poznám, jestli jim mohu pomoci a jaký budou mít přístup ke studiu.
Zkuste si i Vy na tuto otázku odpovědět a odpověď si zapište do svého notýsku se slovíčky. Budete mít tak vždy po ruce důvody, proč to vlastně celé děláte 🙂
Přeji Vám, ať je pro Vás učení zábavou ať se pokroky brzy dostaví. Budu moc ráda, když mi napíšete jak se Vám e-book líbil a jak se Vám daří uvedené postupy provádět v praxi.
Krásné dny s angličtinou 🙂
Radka Havlíčková